REZULTATE CONCURSURI ȘI OLIMPIADE

–       Olimpiada de limba și literatura română, faza județeană, eleva Tudosă-Gaube Raluca-Ștefania, cls. a V-a B,a obținut premiul al III-lea, cu participare la faza națională – prof.Simionescu Elena și Burduja Ciprian, cls. a VIII-a A – mențiune, prof.Anca Prisăcaru

–       Concursul Național Transcurricular de Lectură și Interpretare “Ionel Teodoreanu”- faza națională, Ediția a XVII-a, Iași, 4-7 mai 2023- participare Tudosă-Gaube Raluca, clasa a V-a B, prof.Simionescu Elena

–       Concurs de scurtmetraje ViceBusters Film Challengeediția I, organizat de Consiliul Județean Neamț (octombrie 2022)participare cu 3 echipaje – dir. Teodora Simionel, prof. Prisăcaru Anca, prof. Simionescu Elena

–       Concursul județean Frumusețea operei eminesciene, ediția a IX-a, organizat de Școala Gimnazială „Profesor Gheorghe Dumitreasa”, Girov/Neamț (ianuarie 2023)-Pașcu Casiana – premiul I, Burduja Ciprian – premiul al II-lea, Apetrei Robert – mențiune

–       Proiectul național Creangă…la el acasă, ediția a XIII-a, secțiunile: Creație literară pentru elevi și Proiecte „Lumea fantastică a poveștilor lui Creangă”, organizat de Colegiul Tehnic „Ion Creangă”, Târgu-Neamț (februarie 2023) – Burduja Ciprian – mențiune

–       Concursul județean Invitație la responsabilitate, ediția a VII-a, secțiunile: Desene, picturi, colaje și Creații literare, organizat de Școala Gimnazială Nr. 5, Piatra Neamț – Burduja Ciprian – premiul I / Secțiunea Creații literare, Bandrabulă Miruna – premiul al III-lea / Secțiunea Afișe

–       Concursul Școlar Național de Competență și Performanță- COMPER, ediția 2022-2023 (elevi ai claselor gimnaziale și primare; etapele I și II)- limbă și comunicare, prof.Anca Prisăcaru, Simionescu Elena, profesorii înv.primar. Matematică – prof.Micșunica Hanganu, profesorii înv.primar

–       Concursul Național ,,Comunicare Junior”- 6 elevi cu punctaj maxim la faza națională

–       Concursul Național ,,GEORGE EMIL PALADE”- faza județeană- Vieru Luca, clasa a V-a- prof.Radu Alina.

–       Concursul Național ,,Comper” – rezultate cu punctaj maxim la etapele I și II și la fazele naționale

–       Concursul „Formidabilii”, Edițiile I + II- coordonator prof.Andriescu Carmen, rezultate de excepție obținute de elevii claselelor primare

–       Concursul ,,Gazeta matematică”- rezultate foarte bune, clasele II-IV- premii de excelență prof.Ghiban Violeta, Andriescu Carmen, Gal Carmen, Tanasă Dumitrița, Herdeș Cristina, Trofin Ramona

–       Concursul ,,Fii inteligent la Mate” și ,,Comunicare. Ortografie”- premii I, II, III- rezultate obținute de elevii înv.primar.

–       Concursul ,,Micii exploratori” – premii I și II, clasele pregatitoare și I

–       Concursul Național Terra „Mica olimpiadă de geografie”– faza județeană:  Tudosă Gaube Raluca Ștefania (cl a -V-a B) – premiul II (punctaj ce i-a permis calificarea la faza națională) și Cojocaru Miruna (cl a -V-a B)- mențiune, Prof. Alina Barcan.

–       Olimpiada de limba engleza, faza locala la care au participat elevii Burduja Ciprian si Apetrei Robert, iar la faza județeană : Apetrei Robert care a obtinut mentiune.

–       Concursul Copiii de azi și arta scrisului de mână – 4 premii I, 1 premii II si  4 premii III, finalitate: publicarea lucrarilor premiate într-un e-book- prof.Andriescu Carmen

–       Concursul CU VIAȚA MEA APAR VIAȚA– locul II fete (etapa județeană), locul III băieți(etapa județeană)

–       Rezultate  obținute la concursuri muzicale, de către Ansamblul ,,FLORILE NEAMULUI” al școlii – coord. prof. Stănică Cătălin

o   PREMIUL I – Concursul-Festival Internațional ,,Feerie de iarnă”, ediția a XV-a, 2022, organizat de către Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara, cu sprijinul ISJ Timiș.

o   PREMIUL I – Festivalul-Concurs Internațional ,,Împreună de Crăciun”, ediția a II-a, Montreal-Canada.

o   PREMIUL I – Concursul „Colinde, colinde, e vremea colindelor”, ediția 2022, organizat de către Școala Gimnazială Nr. 2, Piatra Neamț, cu sprijinul ISJ Neamț.

o   PREMIUL III – Concursul Județean de Folclor ,,Comorile Moldovei”, ediția I, 2023, Piatra Neamț.

Premii obținute de elevi la concursuri muzicale, coord. prof.Stănică Cătălin:

o   PREMIUL I– Bâgu Anna-Rebecca-Neisryn, la Concursul-Festival Internațional „Feerie de iarnă”, ediția a XV-a, 2022, organizat de către Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara, cu sprijinul ISJ Timiș.

o   PREMIUL III- Bâgu Anna-Rebecca-Neisryn, la Concursul „Colinde, colinde, e vremea colindelor”, ediția 2022, organizat de către Școala Gimnazială Nr. 2, Piatra Neamț.

o   PREMIUL I- Manea Corfă Andrei-Iustin, la Concursul-Festival Internațional „Feerie de iarnă”, ediția a XV-a, 2022, organizat de către Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara.

o   PREMIUL III- Manea Corfă Andrei-Iustin, la Concursul Județean de Folclor ,,Comorile Moldovei”, ediția I, 2023, Piatra Neamț. 

–       Rezultate deosebite obtinute la concursuri sportive – prof. Dire Ciprian

o   Fotbal – Cupa Timbarkt– Locul I baieti gimnaziu (etapa locală)

o   Fotbal ONSS gimnaziu-Locul I baieti (etapa locală)

o   Handbal ONSS-locul III( etapa locală)