PROIECTE EDUCAȚIONALE

·       Concursul Interjudeţean – „COŞUL TOAMNEI”- Coord. Prof.Herdeş Cristina

·       Proiectul Național ,,ÎNVIEREA ÎN CULORI” – Coord. Prof.Herdeş Cristina

  • Programului mondial ECO-SCHOOLS – coord. Radu Alina

·       Proiectul PEDAGOGIE EXPERIENȚIALĂ, cu fonduri norvegiene – inițiat de Asociația Juvenala în parteneriat cu ISJ Neamț, 3 școli gimnaziale și mai multe licee din județ – expert în proiect, Gal Carmen.

·       Proiecte desfășurate la Biblioteca Județeană “G. T. Kirileanu” în anul școlar 2022-2023:  OMAGIU POETULUI MIHAI EMINESCU (coordonator, doamna bibl. Roman-Popovici Cristina-Elena; parteneri: prof. Andronache Simona (engleză) și prof. Prisacaru Anca (română) și CĂRȚILE AU SUFLET– proiect realizat de către elevii clasei a VI-a A, afișe, postere , machete care să ilustreze importanța cărților, a bibliotecii, istoria bibliotecii

·       Proiectele coordonate de Biblioteca Județeană, Filiala de Carte Străină, TRADIȚII ȘI IMAGINAȚIE-expoziția de farfurii, linguri de lemn ornate cu motive tradiționale, obiecte realizate de elevii claselor a V-a, Proiectul SĂRBĂTORI PASCALE-CULOARE ȘI SEMNIFICAȚIE- colaborator pr.Lascu Paul Andrei, prof.Simionescu Elena

·       Programul ,,SIGURANȚA ACASĂ ȘI PE STRADĂ ”- elevii au fost implicați într-o campanie de informare privind siguranța pe stradă, acasa și la școală, inițiat de Poliția Piatra Neamț.

·       Proiectul FAST ,,Fii avocat în școala ta”-proiect implementat în colaborare cu Uniunea Națională a Baroului din România – coordonator dir. Simionel Teodora

·       Programul SNAC -„Dăruind, vom fi mai buni!” – donare de fructe și legume- prof.înv.primar, prof.diriginți

·       STEAM-Aventuri în lumea științei – proiect județean inițiat de ISJ Neamț

·       ECO-PASI SPRE  MAINE – proiect educational national extracurricular

  • Proiectul național CREANGĂ…LA EL ACASĂ, ediția a XII-a, secțiunile: Creație literară pentru elevi și Proiecte „Lumea fantastică a poveștilor lui Creangă”, organizat de Colegiul Tehnic „Ion Creangă”, Târgu-Neamț (4 premii I, premiul al II-lea, premiul al III-lea și mențiune)
  • Parteneriat de mentorat cu Colegiul Național ,,Gh.Asachi” Piatra Neamț, Școala de aplicație – practică pedagogică la Grădinița cu PP Nr.5 și la clasele primare
  • Parteneriat cu Fundația World Vision- donații de ghiozdanele echipate, preșcolarilor celor două grădinițe, activitate de consiliere a părinților – coord. prof.Carmen Gal
  • Parteneriat cu Cinema Mon Amour – vizionarea piesei de teatru „Harap-Alb” (martie 2023)- prof.înv.primar

·       Parteneriate cu Poliția Locala, ISU, Comandamentul Militar Județean Neamț, Isj Neamț, Consiliul Județean Neamț, Palatul Copiilor, Ocolul Silvic Gîrcina, Apaserv, Complexul Muzeal Național Neamț etc.