,,Un strop de credință”- Gradinița PP Nr. 8

Proiectul educațional ,,Un strop de credință”, un proiect cu tradiție în Grădinița cu Program Prelungit Nr.8, are ca scop educarea preşcolarilor în spiritul valorilor moral – creştine, „iubirea de aproape”, „împlinirea de fapte bune”, formarea virtuţilor creştine şi cultivarea comportamentului moral-religios, formarea şi stimularea trăsăturilor de caracter, prietenie, respect, politeţe, ajutor reciproc, omenie, dărnicie, cunoaşterea unor obiceiuri creştineşti,specifice sărbătorilor religioase, educarea atitudinilor de toleranţă  între copiii care aparţin diferitelor culte.

Trăirea în spiritul onestităţii, promovarea valorilor morale, iubirea de Dumnezeu şi semeni, pot fi învăţate de copii de la cea mai fragedă vârstă, având în vedere că primii ani ai copilăriei sunt hotărâtori pentru evoluţia ulterioară a individului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *